Freelance cestování 

Jak se připravit na vlastní cestu kolem světa

 

 

 

Existuje rčení, že cestovatelem se člověk nestává, ale rodí. 

Něco na tom bude. Na základě svých mnohaletých cestovatelských zkušeností si to ale dovoluju trochu upravit: cestovatelem amatérem se člověk sice rodí, ale cestovatelem expertem, který si dovede vždy poradit, se člověk terpve stává.

Když jsem ve svých cestovatelských začátcích zavítala do Keni a tam se nechala unést románkem s místním Masajem, neměla jsem ani potuchy, na jak tenký led se pouštím a že svými neuváženými kroky můžu napáchat více škody než užitku. Něco jako uvědomělé či zodpovědné cestování mi v té době nic neříkalo.

Anebo když jsem se jako naivní blbá blondýna s přátelským úsměvem vydala do slumu v paraguyajském Asunciónu \"poznat místní život\",  a byla nakonec ráda, že jsem vyvázla celá i s prstem, kolem kterého jsem měla omotaný foťák a který mi místní \"přátelští mládenci\" skoro utrhli během toho, co se z něj snažili ten foťák strhnout a zdrhnout.

Teď vím, že některé věci při cestování je dobré znát dřív a připravit se na ně.

Pro příjemný zážitek z cestování bez zbytečných stresů a nervů se člověk nemusí omezit jen na jistotu a bezpečí garantované cestovkou. Bez nehody a do pohody se může na své cestě doplavit i sám. Ale je fajn k tomu znát pár základů. Vědět, na co si dát pozor, co jsou zbytečnosti, co jsou reálná rizika a co jen strašení a povídačky staré babky. 

Jelikož já sama mám za sebou divokých a nestandardních cest víc než dost, vím, na co stojí za to se zaměřit během přípravy na danou cestu a co jsou naopak hlouposti, se kterými je škoda ztrácet čas. 

Proto jsem vám schopná efektivně poradit v následujícím:

  • Co si sbalit a proč
    Abyste se vyhnuli zbytečnému vláčení naddimenzované lékárničky s sebou tam, kde je na každém rohu lékárna. Nebo abyste třeba neměli polovinu baťohu napraskanou oblečením, když tam, kam jedete, stojí mikina míň než kafe na Václaváku.
  • Na jaká reálná rizika se připravit a co jsou naopak jen bludy
    Abyste s sebou přes půl světa netáhli tablety na desinfikaci vody tam, kde voda pitná je anebo abyste se zbytečně nebáli ve Vietnamu ochutnat to nejlepší jídlo od babičky přímo na chodníku.
  • Jaké dokumenty a listiny si vzít na cestu a proč
    Proč někdy stačí jen pas a někdy se neobejdete například bez kopie kreditky .
  • Jak komunikovat s místními, aby vás pozvali k sobě na kafe
    Ne vždycky a všude se hodí být asertivní jako Borat. Na druhou stranu správné gesto ve správný moment může otevřít srdce i rozvázat jazyk třeba zrovna tomu taxikářovi, který vám pak doporučí to nejlepší možné místo na nocleh.
  • Jak komunikovat s místními úřady nebo policií, pakliže na to dojde
    Abyste pak nemuseli třeba brečet celý den na cizinecké policii, protože vás chtějí vyhostit kvůli vaší prořízlé hubě.
  • Jak zachovat chladnou hlavu v situacích, se kterými se v původním scénáři nepočítalo
    Jak umět správně vyhodnotit závažnost dané situace, zbytečně nepanikařit, ale ani se nenechat obalamutit jenom proto, že jste cizinec.
  • Jak a kde hledat ty správné informace a kontakty
    Dám vám tipy, kam se obracet pro skutečně hodnoté informace ohledně vaší cesty i jak hledat kontakty, které na místě potřebujete.
  • Kam jet a čemu se radši vyhnout
    Mnohdy čím větší riziko, tím větší vzrušení a dobrodružství. Ale některým místům a oblastem je prostě lepší se vyhnout. I místní se jim mnohdy vyhýbají.

To i mnoho dalšího. Každá cesta a každé místo má svá specifika, stejně tak i to, co byste potřebovali zjistit, bude nejspíš specifické. Proto se ptejte. Vím toho celkem dost. A ráda poradím a pomůžu připravit vaši cestu. 

Chcete vědět víc? Není problém, ozvěte se a vymyslíme, co s Vašim dotazem dál.