O čem koučování vlastně je?

aneb k čemu je dobré mít kouče?

  • Koučování je o cestě za úspěchem.
  • Koučování je o rozvíjení lidského potenciálu.
  • Koučování je o dělání světa lepším skrze šťastné a naplněné lidi, kteří si jdou za svými sny.

Provokace

Kouč tě bude provokativně vyzývat k tomu, aby sis uvědomil, nakolik žiješ podle svých představ, nakolik využíváš svůj potenciál nebo nakolik se ti daří dosahovat to, po čem toužíš. Vytrhne tě z tvé komfortní zóny a vyprovokuje k tomu, abys začal konečně makat na tom, co je pro tebe opravdu důležité.

Motivace

Kouč tě motivuje k tomu, abys přestal poslouchat všechny svoje vnitřní sabotéry a aby ses postavil všem těm důvodům, "proč to nejde". Inspiruje tě k tomu, chtít od sebe i od života víc a ukáže ti, že je možné, aby ses stal svým vlastním hrdinou.

Podpora

Kouč je ten, který tě bude ve tvé hře podporovat, plácat tě po ramenou za dobré výkony a hledat s tebou příčinu toho, proč některé věci nejdou. Bude tady pro tebe, aby s tebou analyzoval tvé postupy a kroky a podrží tě, když bude třeba, abys pochopil, že ta největší síla je schovaná uvnitř tebe samotného.

Ukázka koučování

30 minut koučování zdarma.

Vyzkoušíš, o čem koučování je,

a zjistíš, v čem by ti mohlo pomoct.

Co jako kouč nabízím?

Pojmenování tvé hry a 

tvého vítězství

Když nevíš, kam přesně jdeš, jen těžko někam dojdeš. Stará pravda, přesto mnohými pořád tak podceňovaná. A proto pokud se vydáváš na cestu za svými cíli, musíš si je nejdřív detailně pojmenovat, popsat a prozkoumat, abys pak přesně věděl, kudy se rozběhnout.

Maximalizaci tvého potenciálu

Tak málo lidí využívá naplno to, co dostali do vínku a v čem jsou dobří. A tolik skvělých nápadů a potenciálu zůstává ukryto pod nánosem okolností, povinností, nedostatku času a jiných výmluv. Přitom ta nejlepší služba lidstvu je využívat své schopnosti na maximum a dělat naplno to, co opravdu umíme.

Nový pohled na tvé schopnosti a dovednosti

Nikdo se nerodí jako hotový génius. Všichni máme oblasti, na kterých musíme zapracovat. A stejně tak všichni máme schopnosti a dovednosti, které nás odlišují od ostatních a posouvají vpřed. Jde jenom o to poznat, na čem můžeme začít stavět hned a kde je naopak třeba ještě trochu malty přidat.

Zaměření na výsledky

Když znáš svůj cíl, můžeš začít vytvářet svou mapu. A na koučování je nejlepší to, že to není jenom povídání si o cestě a jejích úskalích, ale že je to neustálé zaměření pozornosti na nové a další kroky, které budeš provádět, aby ses na své cestě postupně přibližoval k cíli.

Hravost a efektivitu při dosahování tvých cílů

Opakem hravosti je těžkopádnost. A tak když ve vaší cestě za vítězstvím chybí hravost, připomíná to spíš jízdu starým upoceným buldozerem, který se s největší pravděpodobností někde v polovině cesty zadrhne. Přidejte však hravost a budete přeskakovat překážky jako mladá laňka. A budete mít výsledky, na které budete hrdí.

Tah na branku a posílené sebevědomí

Čím více hrajete, tím lepší máte výsledky. A když vidíte výsledky, chce se vám hrát ještě víc. A tak s každým dalším "zápasem" nabíráte na síle, stáváte se zkušenější a sebevědomější. Nehledě na to, jestli jste zrovna vyhráli nebo prohráli. Protože zdravé sebevědomí nevzniká jen z úspěchu. Vzniká z vědomí, že i když zakopnu, mám sílu zase vstát.

V jakých oblastech se dá koučování využít?

Podnikání

Není tajemstvím, že ti nejúspěšnější podnikatelé na své kouče nedají dopustit. Protože vědí, že jsou s nimi schopni dojít opravdu daleko.

Kariéra

Není lepší způsob, jak efektivně nastartovat svůj profesní růst, uspořád si myšlenky, najít postupy a naplno se pustit do toho, po čem profesně toužíš.

Vztahy

Všechny vztahy začínají od tebe a díky koučování uvidíš, jak s tímto nastavením můžeš budovat štastné a zdravé vztahy.

Finance

S pomocí koučování můžeš přenastavit svoje "interní systémy" tak, abys nastartoval svou novou finanční realitu.

Sport

Potřebuješ dobrého trenéra, abys překonal své fyzické limity. A potřebuješ dobrého kouče, abys překonal limity své mysli a začal opravdu vyhrávat.

Work-life balance

Stežejní téma naší současné společnosti. A ty si můžeš nastavit rovnováhu tak, abys do svého cíle doběhl a nezkolaboval za první zatáčkou.

Zdraví a fitness

Máš tu moc zlepšit své zdraví a být fit. Jen musíš přijít na způsob, který ti bude fungovat.

Vnitřní svoboda

Není šťastnějšího člověka než ten, který je vnitřně svobodný. Jen si to představ. A skrze koučování tu představu proměníš v realitu.

Co o spolupráci se mnou říkají ostatní? 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Ve spolupráci s Kristinou jsem začala v bodu velké pracovní krize a vyčerpání. Postupně se mi během roku podařilo opět se zvednout a dokonce se výrazně posunout kariérně dál. Koučování mi pomohlo dostat se zpět na cestu, tak, abych nad ní měla nadhled a byla ten kdo rozhoduje o směru. A to v pracovních, tak i osobní rovině. Co se mi na spolupráci s Kristinou líbí, že i když tak nevypadá, tak je přísná a přímá v tom jaké dává vhledy. Nechodí příliš dlouho okolo, ale jde rovnou k věci, a to se mi líbí. A jaká slova nejlépe charakterizují koučování tak, jak jsem je zažila? Hloubka, vůle, lehkost, cesta
Tereza KeilováAssociate Producer, Documentaries @HBO Max/WarnerMedia
Učím se přemýšlet nad situacemi a jednáním, snažím se vidět věci z různých úhlů pohledu a přemýšlím nad věcmi, nad kterými jsem dříve nepřemýšlela. Koučování mi otevřelo oči v mnoha ohledech. Například se snažím mít kontrolu nad vším, co dělám. Pokud jsem ve stresu, je důležité si umět uvědomit původ stresu a pracovat s ním. Kouč me učí různé techniky, jak stres zvládat lépe. A nejen to. Učím se vyznat se více sama v sobě, v tom, co chci dosáhnout. Kristině se dokážu otevřít a mluvím o věcech narovinu. Mám pocit, že ji mohu říci vše a vím, že mi vždy poradí, podívá se na věci z jiného úhlu a ukáže mi cestu. A moc ráda si od ní beru tipy na literaturu, díky které můžu svoji hru hrát lépe a efektivněji.
Aneta DaňkováProject Manager at Key Advantages s.r.o.
Hlavní změna pro mě byla prohození důležitosti práce a rodiny. To neznamená, že práci odmítám, ale vnitřně se k ní stavím docela odlišně. Vytvořil jsem si svůj nadhled na věci, které bych v minulosti hodně prožíval. Naopak rodinu nyní vnímám jako klíčovou složku a začal jsem i více projevovat emoce, což je u mé osobnosti něco. 🙂 Další změna – uvědomění. Nebo spíše „cesta k uvědomění“. Začal jsem si cíleně mé pocity/události/myšlenky uvědomovat. Přemýšlet o nich, dávat do souvislostí a klást si otázky z jiného pohledu. Postupně vypínat autopilota. Což nebylo a stále není lehké, ale vím, že je to správné. A původně profesní koučink se v průběhu týdnů překlopil celkem k zásadním tématům mé pozice v životě. Zpomalení – důsledkem těchto změn je pro mě jednodušší se zklidnit, nadechnout a zpomalit mé tempo. Tělo si o to říkalo už dlouho, ale mysl stále bránila. Díky pravidelným „výzvám“, které jsme si s Kristinou na konci každého koučinku stanovili, jsem si relativně snadno vytvořil drobné činnosti v práci i v osobní rovině, které se už staly zvyky. Dokázal jsem konečně jen nemluvit o meditaci, čtení knih, józe, ale opravdu tyto aktivity začít dělat.
Ondřej SobotkaSpolumajitel & CIO řetězce Amici
Po prodejně úspěšném létu jsem měla v hlavě vícero plánů, které jsem chtěla zrealizovat a najít cestu, jak se ke všemu postavit, pojmout to a jak to rozdělit na menší kroky. Mám tendenci dělat příliš věcí najednou a nedokončit je, proto jsem cítila, že bude nejlepší vyhledat pro tuto cestu parťáka a po Kristině jsem už dlouho po očku koukala. A to se opravdu stalo. S Kristinou jsme postupně odhalovaly, co, jak a proč. Jakými dílčími kroky začít a jakými pokračovat. Dokázala odkrýt ty nepříjemné bloky "za" a šikovně na ně nasměrovat otázky. Například jsem dotáhla web, lépe si zorganizovala práci, začala s výukou dětské jógy, ujasnila si, jak se chci prezentovat při konzultacích, začala překládat kurzy ve spolupráci s přednášejícími z Jižní Ameriky a neplánovanou třešinkou na dortu bylo otevření vlastního krámku se šperky. Jsem opravdu moc ráda, že jsem do toho šla a vybrala si právě Kristinu! Tato velice důvtipná sympatická dáma má tak neuvěřitelně pozitivní energii, že je nemožné se jí nenakazit. Navíc má dar hned odhalit, jaké přesvědčení se za určitou situací skrývá a jak tohoto strašáka odšpuntovat pomocí nejrůznějších technik. A co lepšího, než podpořit nové vzorce smíchem a dobrou náladou? Posvítily jsme si na roli oběti, perfekcionistu, strach z toho, že to nezvládnu a mnohé další každodenní "doprovody". Je paráda na nich takhle v pozitivním focusu pracovat, moct si na ně posvítit a moct je vědomě přeprogramovávat.
Zuzana Šnajdrováwww.killary.cz, www.zuzanasnajdrova.cz
Pochopila jsem, že v mém životě jsou některé programy, které mi mohou blokovat nebo naopak zlepšovat jednání v různých situacích. Díky Kristině jsem začala práci se svými sabotéry a už nemívám tak často úzkost z toho, že něco není dle mých představ, protože vím, že to je jen program, který mi vznikl a žil se mnou dlouho. Snažím se využívat jen jeho silné stránky. Práce s Kristinou mě posunula hlavně v tom, že jsem pochopila, proč se mi věci dějí, jak na ně reaguji a co se děje. Pochopila jsem tu část sebe, která občas (dost často) řídí můj život. Takže po odhalení sabotéra mohu vesele zase převzít kormidlo nad mých životem a jeho si nechat jít po svých. Je to denní trénink. Nejlepší je, že mi mohou v některých oblastech svého života pomáhat, je to ale denní trénink, který není úplně příjemný, ale když to člověk jednou změní, dějí se zázraky.
Erika BachBusiness Mentor, www.erikabach.cz
Život, respektive práci jsem neměl uplně dobře uspořádanou a často jsem řešil věci spontánně, jak každý den přicházeli. Cítil jsem, že potřebuji nějakou změnu, něčemu se naučit a posunout se o další level. Proto jsem hledal někoho, kdo mě vytrhne z mé "dokonalé bubliny". Vím, že pokud chci v životě něčeho dosáhnout, tak se musím učit. Od lidí, z knih, ze zkušeností... Koučování Kristíny mi pomohlo se zjednodušit a zabývat se podstatnými věcmi. Zjistil jsem, že když se chci posunout, tak potřebuji její nestranný pohled. Díky tomu, že jsem si při koučování uspořádal myšlenky, jsem teď mnohem efektivnější. Na začátku koučování jsem si za díky Kristíně a jejích metod, vytyčil konkrétní cíle, kterých dosáhnu a za těmi jsem šel a stále jdu krok za krokem. Za podstatné považuji, že jsme se setkávali pravidelně každý týden 1h. Vždy jsme řešili co se povedlo a na čem zapracovat do dalšího týdne.
David Muhlhandlmajetkové poradenství, www.muhlhandl.cz
Před naší spoluprací s Kristinou jsem sice měla již své vize, ale byla jsem většinou daleko od jejich uskutečnění. Nevěděla jsem, jak zorganizovat svůj čas a své cíle tak, abych je dokázala přivést k životu. Když konečně nastal čas, kdy bylo možné se na splnění těch cílů podívat, rozhodla jsem se, že si nechám pomoci odborníkem, abych ho znovu nepromrhala a konečně zrealizovala to, o čem tak dlouho sním. Koučování mě především pomohlo udržet se v tom procesu tvorby a systematicky pracovat. Nastavily jsme jednotlivé cíle a aktivity, které mě k nim měly dovést. Každý týden jsme monitorovaly jejich plnění, stejně jako jsme zjišťovaly, jaké konkrétní překážky či nedostatky mi brání v tom, je plnit. Pomohlo mi to uvědomit si věci, se kterými jsem se zřejmě potýkala už před tím. Nalezli jsme řešení pro jejich překonání. Nejvíce mi prospělo to, že jsem díky koučování udělala rozhodnutí a závazek, že svých cílů chci dosáhnout. Nejvíce mě zaujalo, že mě koučovala jako bychom si HRÁLY. Díky tomu jsme se více bavily a smály. A budu si to také více pamatovat. Moc se mi líbilo, jak se dokázala vcítit do mého příběhu a snů, naladila se na mé potřeby a cítila jsem opravdové „parťáctví“.
Eva BeswaldováTransformative Coach & Integrative therapist
Než jsem začala s koučováním, přišlo mi, že těch problémů a míst, kde mě tlačí bota, je spoustu a nedokážu najít zdroj, odkud začít. Kde je vlastně začátek onoho gordického uzlu. A díky koučovacím lekcím jsem toto místo našla. Místo, odkud začít a jak s ním pracovat. Najednou to nebylo širé moře plné nekonečných možností, ve kterých není možné se orientovat, a tím pádem raději ani nezačínat, ale konkrétní body, které je možné uchopit a začít řešit. A to byl i důvod, proč jsem začala pracovat s koučem. Ten mi dal do ruky kompas, se kterým bylo mnohem jednodušší nelézt směr, kterým se vydat a začít tu dobrodružnou cestu sama k sobě. Koučování mi odkrylo, čeho se nejvíce obávám, a tím jsem získala odstup od svých obav a strachů. Ukázalo mi cestu jak ven z mých standardních postojů a navyklých představ o sobě samé. Najednou jsem viděla možnosti, jak najít svou cestu změny. A pak onu změnu reálně nastartovat. Poskytlo mi pracovní plán. Objevila jsem místa, tzv. slepé skvrny. Tedy místa, které sami nedokážeme uvidět, protože jsme je sami sobě skryli, zavřeli za nimi dveře a zahodili klíč. A tyto skryté obavy, strach, trápení či frustrace jsem překryla něčím jiným. Ale právě kořen těchto věcí a otevření těch dveří ukázalo, kde je primární zdroj, a pak už bylo jejich zpracování tisíckrát jednodušší. Kristina je člověk, který se nevzdává, ani když to chcete vzdát vy. Je to člověk, která překonal už tolik překážek, že spolupráce s ní je neskutečně motivující.
Radmila UnuckováSlezská univerzita Opava, vedoucí oddělení zahraničních styků
Postupně jsem již začala pracovat sama na svém seberozvoji, avšak pořád mi chyběl nějaký vnitřní řád, systematika, pevnější vůle a vědomí toho, že já jsem tvořitel svého života. Koučink jsem vyhledala, jelikož jsem se nacházela v období, kdy jsem potřebovala mít vedle sebe někoho, kdo bude objektivní a kdo mi pomůže ve mě otevřít ty cesty, kudy se mám vydat. Obrovský zlom u mě nastal v momentě, kdy jsem si v sobě dokázala tak nějak připustit, že opravdu jsem zodpovědná sama za sebe, že já jsem ten tvořitel a pokud v něčem nebudu mít pevnou vůli a neodvedu svou práci dostatečně kvalitně, tak pak to slíbené ovoce nemůžu mít, po kterém sním a že vše je možné. Kristi jsem si nevybrala jen tak náhodou, sedla mi jak svým stylem provázení, tak osobností. Je velmi milá, lidská, přátelská. Umí skvěle táhnout na branku, dokázala otevřít mé brány duše a každá koučovací hodina byla velkým přínosem do mého života.
Hana NedvídkováSpeciální pracovnice v sociálních službách s dětmi a mládeží
S koučom som začala spolupracovať hlavne kvôli tomu, aby som sa posunula vo svojom podnikaní a dokončila projekty, ktoré som mala už niekoľko rokov v hlave. Vedela som, že mi pomôžu a v podnikaní môžem byť úspešnejšia, ale nevedela som s k tomu „rozhýbať“. Vďaka koučovi som už hneď po prvom rozhovore začala na projekte pracovať. O dva mesiace som videla obrovský pokrok a výsledky. Bolo to naozaj ohromné. Môjmu štýlu vyhovovalo, že sme to celé poňali ako hru. Brala som to ako zábavu a celé si to užívala. Ľahšie sa potom aj pracovalo na mojom podnikateľskom projekte. Výborné je, že sa všetky tie kroky dajú aplikovať aj do bežného života. Kristínka je veselá žena plná energie, čo sa mi páči. Úplne sme si sadli. Kládla tie správne otázky, vďaka ktorým som našla odpovede aj na to, čo som si predtým ani neuvedomila. V konečnom dôsledku to všetko do seba zapadlo oveľa jasnejšie.
Zuzana PogranováAutorka projektu Excelujme s excelom, www.zuzanapogranova.sk
Můj život byl hodně nevyrovnaný, stále jsem měla pocit, že něco nestíhám. I přesto, že jsem již přečetla spoustu seberozvojových knížek, nedokázala jsem uvedené rady přetavit do souvislé praxe. Pro kouče jsem se rozhodla v době, kdy jsem dala v práci výpověď a chtěla konečně najít práci, která by mě bavila. Z původního záměru najít konečně směr, kterým bych se chtěla vydat po pracovní stránce, se více stalo objevení spíše životního směru. Že nemusím stihnout všechno na světě. A že život není jen o to-do listech a úkolech, které jsem si na sebe sama uvalila. A že nejdůležitější je pro mě můj dobrý pocit. A co mě na spolupráci s Kristinou nejvíc bavilo? To, jak správně zvolená otázka dokáže člověka donutit nad věcmi přemýšlet úplně jinak.
Erika VíznerováMarketing Specialist at ASKO Nábytek
Po tom, co jsem dal po téměř 10 letech výpověď ve firmě, kterou jsem jako ajťák z velké části vybudoval, byl nucený se odstěovat od rodičů a rozešel se s přítelkyní, jsem na tom byl psychicky celkem špatně. Veškeré "hodnoty", které jsem velkou část svého dospělého života budoval, byly najednou "pryč" a začal jsem propadat depresi z toho, že zase musím od začátku. Hned na první schůzce mi Kristýna řekla větu, kterou si pamatuji dodnes: "Tak ty ses teď zbavil těch nejvíc toxických věcí ve tvém životě a tváříš se, že je to konec světa?" Tohle a mnoho dalších maličkostí mi časem pomohlo začít přemýšlet jinak. Před začátkem koučování jsem nikdy nepřemýšlel nad tím, že mám dělat věci hlavně pro sebe. Vždy jsem byl ten typ, který pracoval a rozdával se hlavně pro druhé. A často toho lidé zneužívali. Udělat nebo neudělat něco jen kvůli sobě bylo pro mě v podstatě sprosté slovo. To jsem se během koučování naučil. Neznamená to ale, že jsem teď sobec. Ale abych mohl dělat radost jiným, musím nejdříve já být šťastný.
Radek StrakaIT Developer

Jakou mám koučovací kvalifikaci?

Byla jednou jedna Kristina. Ta vždycky cítila, že ji to táhne k lidem, k tomu poznávat jejich příběhy a nalézat motivy, které ty příběhy dělají šťastnějšími. Před dvaceti lety narazila na buddhismus a jeho nepřekonatelné metody práce s myslí. A věděla, že je doma.

O něco později pak narazila na koučování, absolvovala roční koučovací výcvik, kde se naučila, jak moudrost překlopit v hravost a jak efektivně ukazovat lidem, čeho všeho je naše mysl schopná.

Od té doby je plně certifikovaným koučem ACC podle standardů ICF (International Coaching Federation), a navíc je také "Master of Energetics in Coaching", protože po ročním intenzivním výcviku se nově pyšní certifikací Energetic Breakthrough Method.

Nic není tak osvobozující jako vědomí, že máme moc udělat se svým životem přesně to, co chceme.